Częstym problemem w odróżnieniu dotyczących kwestii obowiązków pracodawcy wobec pracownika jest stwierdzenie czy pracownik został delegowany czy oddelegowany.
Tak, więc pomijając kwestię nieopodatkowania oraz wydatków pracodawcy na składki na ubezpieczenia społeczne w delegacji, zgodnie z kodeksem pracy podróż służbowa, czyli delegacja, polega na tym, iż pracownik wykonuje określone przez swojego pracodawcę czynności- zadania służbowe w miejscowości znajdującej się poza siedzibą przedsiębiorstwa, w którym jest zatrudniony.
Na podróż służbową składa się kilka ważnych elementów, są to:
- Miejsce pracy- podróż służbowa pracownika musi odbywać się poza miejscowością, w której wykonuje on swoją pracę
- Odbywa się tylko i wyłącznie z polecenia pracodawcy
- Podczas delegacji pracownik dokładnie wykonuje polecenia powierzone mu przez pracodawcę.
Po zakończeniu każdej delegacji-podróży służbowej, każdy z pracowników musi w odpowiedni sposób rozliczyć się z pracodawcą, i powrócić do swojego stałego miejsca pracy. Delegacje służbowe nie wpływają na treść umowy o pracę- dokument ten nie wymaga żadnych modyfikacji.
Oddelegowanie pracownika jest niczym innym, niż czasową zmianą miejsca wykonywania pracy przez pracownika. Oddelegowanie pracownika nie wymaga pisemnego uzasadnienia. Oddelegowanie może nastąpić do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, nie wymaga formalnej zmiany warunków pracy w umowie (art. 42 ust. 4 k.p.). Oddelegowany pracownik nie korzysta również z przywilejów, jakie przysługują pracownikowi delegowanemu, (czyli zwiększone koszty utrzymania, zwrot wydatków).
Oddelegowanie pracownika nie jest samowolnym czynem pracodawcy. Takiemu pracownikowi przysługuje, co najmniej takie samo wynagrodzenie, jak standardowe, może wykonywać tylko czynności, które wchodzą w zakres jego kompetencji.
Leasing pracowniczy. Za zgodą pracownika pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego (wyrażonego na piśmie) w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym piśmie. Z tytułu takiego przekazania pracownika
- pracownik jest w zatrudnieniu u obydwóch pracodawców, u delegującego przysługuje mu urlop bezpłatny; okres ten wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy
- nie przysługują diety, oddelegowanie nie jest wyjazdem służbowym,
- dotychczasowy pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia, obowiązek ten przechodzi na pracodawcę tymczasowego,
- dla celów wykonywania umowy z pracownikiem oddelegowanym należy zawrzeć nowy stosunek pracy