Wracając z podróży służbowej w późnych godzinach wieczornych pracownik nie ma obowiązku pracy w dniu następnym. Czas delegacji, niezależnie od faktu czy został sklasyfikowany jako czas pracy, wpływa na normy związane z czasem pracy, a zwłaszcza z przysługującym pracownikowi czasem odpoczynku.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie 11-godzinnego odpoczynku dobowego, który nie może być przesunięty na inny termin lub zrekompensowany w innej formie. Pracodawca powinien więc uwzględnić ten fakt i tak zaplanować delegację, aby od powrotu z podróży służbowej do rozpoczęcia pracy w dniu następnym minęło nie mniej niż 11 godzin. Jeżeli pracownik wraca z delegacji w godzinach nocnych ma prawo do nieobecności w pracy w dniu następnym.
Dzień wolny przysługuje pracownikowi, jeżeli między planowanym rozpoczęciem pracy a godziną zakończenia podróży służbowej zostało mniej niż 8 godzin. Aby skorzystać z prawa do odpoczynku i dnia wolnego w pracy pracownik obowiązany jest do udokumentowania odbycia podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w czasie, który uniemożliwia pracownikowi 11-godzinny odpoczynek do godziny planowego rozpoczęcia pracy.
Pracownik mimo możliwości skorzystania z usprawiedliwionej nieobecności może następnego dnia pracować, jednak wtedy nie ma możliwości wykorzystania dnia wolnego w innym terminie lub wypłaty wynagrodzenia jak za godziny nadliczbowe. Pracownik ma również prawo do rozpoczęcia pracy w późniejszych godzinach niż standardowo i skorzystać z 11-godzinnego czasu odpoczynku. Wtedy pracę, mimo że zaczął pracować później, kończy o planowanej porze.
Przykład.
Pan Jan wrócił z podróży służbowej o godzinie 23. W dni następnym powinien rozpocząć pracę o godzinie 8 i pracować do godziny 16. Pan Jan nie skorzystał z dnia wolnego i pojawił się w pracy o godzinie 10 i pracował do godziny 16. Czas odpoczynku między powrotem z podróży służbowej a rozpoczęciem pracy wyniósł więc 11 godzin.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy